Centrul Informațional Agricol +373 22 50 20 20
Linia anticorupție +373 22 23 23 94

Aparatul central

Accordion test


  • Anticamera Ministru
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Asistent Nadejda Vladimirov 417 022 233 427 nadejda.vladimirov@maia.gov.md
  • Anticamera Viceministru Vasile Luca
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Secretar Mariana Maxim 718 022 210 073 mariana.maxim@maia.gov.md
  • Anticamera Viceministru Iurie Ușurelu
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Secretar Mariana Maxim 318 022 232 384 mariana.maxim@maia.gov.md
  • Anticamera Viceministru Ion Parea
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Secretar Valentina Arhiri 618 022 210 144 valentina.arhiri@maia.gov.md
  • Secretar de Stat
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Secretar de Stat Cernat Veaceslav 415 022 210 626 veaceslav.cernat@maia.gov.md
  • Cabinetul Ministrului
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef de cabinet Vasile Belostecinic 414 022 232 394 vasile.belostecinic@maia.gov.md
      Consilier Radu Olaru 412 022 210 048 radu.olaru@maia.gov.md
      Consilier Sergiu Gherciu 412 022 210 139 sergiu.gherciu@maia.gov.md
      Asistent Nadejda Vladimirov 415 022 233 427 nadejda.vladimirov@maia.gov.md
  • Serviciul de informare şi comunicare cu mass-media
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Consultant principal Violeta Scrișu 412 022 210 139 presa@maia.gov.md
  • Direcţia - analiză, monitorizare şi evaluare a politicilor
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef direcție Diana Gherman 610 022 210 135 diana.gherman@maia.gov.md
      Şef adjunct Diana Coșalîc 620 022 210 063 diana.cosalic@maia.gov.md
  • Direcţia - dezvoltare rurală, statistică agricolă şi marketing
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef direcție Marin Mortean 508 022 210 581 marin.mortean@maia.gov.md
      Şef adjunct Avasiloaie Petru 508 022 210 581 petru.avasiloaie@maia.gov.md
      Specialist principal Mariana Moraru 508 022 2210 581 mariana.moraru@maia.gov.md
  • Direcţia - juridică şi armonizarea legislaţiei
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef Direcție Ion Mămăligă 401 022 232 375 ion.mamaliga@maia.gov.md
      Șef adjunct direcție Vasile Dogotari 407 022 211 553 vasile.dogotari@maia.gov.md
      Consultant principal Cristina Grigoriţă 402 022 210 062 cristina.grigorita@maia.gov.md
      Consultant superior Denis Timciuc 407 022 211 553 denis.timciuc@maia.gov.md
      Consultant superior Valeriu Garbuz 407 022 210 534 valeriu.garbuz@maia.gov.md
      Consultant superior Ina Cerba 402 022 210 062 ina.cerba@maia.gov.md
      Consultant Maia Batista 407 022 210 533 maia.batista@maia.gov.md
  • Direcţia administrarea patrimoniului de stat şi fondului funciar
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef direcție Veaceslav Doni 613 022 210 599 veaceslav.doni@maia.gov.md

      Secţia administrarea patrimoniului de stat

      Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Şef interimar secţie Vitalie Fărîmă 615 022 210 360 vitalie.farima@maia.gov.md
      Consultant principal Andrian Roşca 615 022 210 360 andrian.rosca@maia.gov.md
      Consultant superior Anna Cucereanu 615 022 210 360 anna.cucereanu@maia.gov.md
      Specialist principal Augustin Volconovici 615 022 210 360 augustin.volconovici@maia.gov.md

      Secţia fond funciar

      Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef secție Boris Ștubei 616 022 210 389 boris.stubei@maia.gov.md
      Consultant principal Sofia Pîrău 615 022 210 360 sofia.sasu@maia.gov.md
      Consultant Ion Amariei 211 022 210 373 ion.amariei@maia.gov.md
      Specialist principal Mariana Știrbu  211 022 210 373 mariana.stirbu@maia.gov.md
  • Direcţia - resurse umane
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef Direcție Nadejda Cristea 513 022 232 390 nadejda.cristea@maia.gov.md
      Șef adjunct direcție Vitalie Jereghi 515 022 210 153 vitalie.jereghi@maia.gov.md
      Consultant principal Tatiana Vrednic 515 022 210 153 tatiana.vrednic@maia.gov.md
      Consultant superior Ana Grigoraș 515 022 210 153 ana.grigoras@maia.gov.md
      Specialist principal Svetlana Tudos 515 022 210 153 svetlana.tudos@maia.gov.md
  • Cancelaria
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef secție Elena Sofroni 516 022 210 409 fax 022 210 204 adm_maia@maia.gov.md
      Inspector superior controlul asupra executării hotărîrilor Monul Alina 516 022 210 409 alina.monul@maia.gov.md
      Șef arhivă Victoria Arsenii 518 022 210 072 victoria.arsenii@maia.gov.md
  • Serviciul E-Transformare
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef serviciu Alexandru Popa 706 022 210 500 alexandru.popa@maia.gov.md
  • Direcția audit intern
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef direcție Carolina Cauş-Marsejnîi 505 022 223 101 carolina.caus@maia.gov.md
      auditor intern superior Doina Vozian 505 022 223 101 doina.vozian@maia.gov.md
      auditor intern Nadejda Iacovcenco 504 022 234 639 nadejda.iacovcenco@maia.gov.md
  • Direcţia relaţii externe şi integrare europeană
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef direcție Igor Burda 720 022 210 752 igor.burda@maia.gov.md
      Șef adjunct direcție Tatiana Timofti 716 022 210 298 tatiana.timofti@maia.gov.md
      Consultant Viorica Gîra 716 022 210 160 viorica.gira@maia.gov.md
      Specialist principal Pavel Cerevan 716 022 210 160 pavel.cerevan@maia.gov.md
      Specialist principal Corina Zavtoni 715 022 210 160 corina.zavtoni@maia.gov.md
  • Direcţia finanţe şi politici bugetare
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef direcție Ala Pînzari 512 022 210 069 ala.pinzari@maia.gov.md
      Șef adjunct direcție Nina Cernăuțanu 518 022 210 233 nina.cernautanu@maia.gov.md

      Secţia finanţe pentru aparatul central

      Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef secție Natalia Bîlici 514 022 210 214  natalia.bilici@maia.gov.md
      Consultant principal Tatiana Ilieșov 514 022 210 538 tatiana.iliesov@maia.gov.md
      Consultant superior Elena Edu 514 022 210 538 elena.edu@maia.gov.md

      Secția finanțe pentru agricultură

      Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Consultant principal Olga Oprea 519 022 210 119 olga.oprea@maia.gov.md
      Consultant superior Stela Cojocaru 518 022 210 108 stela.cojocaru@maia.gov.md
      Specialist principal Renata Rebeja 518 022 210 108 renata.rebeja@maia.gov.md

      Serviciul finanţe pentru educaţie şi ştiinţă agricolă

      Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Consultant principal Vera Romanciuc 518 022 210 233 vera.romanciuc@maia.gov.md
  • Direcţia îmbunătăţiri funciare şi dezvoltare tehnologică
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel.  E-mail
      Șef direcție Angela Dogotari 506 022 220 438 angela.dogotari@maia.gov.md

      Serviciul dezvoltare tehnologică

      Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef serviciu Gușanu Semion 511 022 210 038 semion.gusanu@maia.gov.md

      Serviciul îmbunătăţiri funciare şi consolidarea terenurilor

      Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Şef serviciu Marina Ciobanu 506 022 210 122 marina.ciobanu@maia.gov.md
      Şef interimar serviciu Vasile Nemțanu 507 vasile.nemtanu@maia.gov.md
  • Direcţia politici de producţie, procesare şi reglementări de calitate a produselor vegetale
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef interimar direcție Vasile Șarban 302  022 237 731 sarban.vasile@maia.gov.md

      Secţia produse de fitotehnie

      Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef secție Mariana Ceclu 307  022 210 106 mariana.ceclu@maia.gov.md
      Consultant Mihail Grosu 307 022 210 106 mihail.grosu@maia.gov.md
      Consultant Sandu Viorel 307 022 210 271 sandu.viorel@maia.gov.md

      Secţia produse horticole

      Șef secție Iurie Mudre 708 022 210 319 iurie.mudrea@maia.gov.md
      Consultant Maria Leahu 307 022 210 271 maria.leahu@maia.gov.md
      Consultant Viaceslav Grigorița 302 022 210 136 viaceslav.grigorita@maia.gov.md
  • Direcţia - ştiinţă, educație şi extensiune rurală
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef Direcție Rodica Reșitca 703 022 210 168 rodica.reshitca@maia.gov.md
      Șef adjunct de direcție Magdalena Rusnac-Frăsineanu 704 022 210 209; magdalena.rusnac@maia.gov.md
      Consultant superior Eugenia Cîrlig 704 022 211 697 eugenia.cirlig@maia.gov.md
      Consultant Grigore Popa 704 022 211 697 grigore.popa@maia.gov.md
      Specialist principal vacant 704 022 211 697
  • Direcţia politici de producţie, procesare, reglementări de calitate a produselor animale
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef direcție Tatiana Nistorică 408 022 210 052 tatiana.nistorica@maia.gov.md
      Consultant principal Valentin Roșca 409 022 210 118 valentin.rosca@maia.gov.md
      Consultant  Lucia Dănăilă 409 022 210 729 lucia.danaila@maia.gov.md
      Consultant  Elena Negrei 409 022 228 104 elena.negrei@maia.gov.md
  • Serviciul producţiei ecologică şi produse cu denumire de origine
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef serviciu Marcela Stahi 315 022 221 140 marcela.stahi@maia.gov.md
  • Direcţia politici şi reglementări în sectorul vitivinicol
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef direcție Liliana Dascaliuc 719 022 210 192 liliana.dascaliuc@maia.gov.md
      Șef adjunct direcție Valeriu Cebotari 713 022 210 217 valeriu.cebotari@maia.gov.md
      Consultant superior Vitalie Cosnicean 708 022 210 319 vitalie.cosnicean@maia.gov.md
      Consultant Sergiu Bevziuc 708 022 210 319 sergiu.bevziuc@maia.gov.md
      Consultant Dumitru Bratco 714 022 210 192 dumitru.bratco@maia.gov.md
      Specialist principal Elena Negrei 714 022 210 192 elena.moroz@maia.gov.md
  • Direcţia - siguranţa alimentelor de origine animală şi medicină veterinară
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef Direcție Silvia Sîtnic-Adam 411 022 210 238 silvia.sitnic-adam@maia.gov.md
      Șef adjunct direcție Manciu Alexandr 403 022 210 159 alexandr.manciu@maia.gov.md
      Consultant Albina Mereuță 403 022 210 159 albina.mereuta@maia.gov.md
      Consultant Serghei Balacci 403 022 210 159 serghei.balacci@maia.gov.md
  • Direcţia - protecţia plantelor şi siguranţa alimentelor de origine vegetală
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef direcție Veronica Tertea  313 022 210 137 veronica.tertea@maia.gov.md
      Șef adjunct direcție Ion Paraschiv 312 022 210 297 ion.paraschiv@maia.gov.md
      Consultant superior Olga Savencov  312 022 210 297 olga.savencov@maia.gov.md
      Specialist Superior Doros Irina 312 022 210 297 irina.doros@maia.gov.md
  • Serviciul logistică şi achiziţii publice
    • Funcția Nume Prenume Birou Tel. E-mail
      Șef serviciu Lilia Dumitraș 720 022 210 408 lilia.dumitras@maia.gov.md
      Specialist principal Elena Cernicova 720 022 210 408 elena.cernicova@maia.gov.md