27 aprilie 2023, Chișinău - Agricultorii din Republica Moldova și România vor efectua vizite reciproce pentru a realiza schimbul de experiență și bune practici, pe diverse lanțuri valorice. Acets lucru a fost stabilit în cadrul unei runde de discuții dintre vicepremierul Vladimir Bolea și președintele Consiliului Județean Călărași, Vasile Iliuță.
Potrivit administrației județene, agricultura este activitatea economică principală în regiune. În acest sens, oficialii au studiat opțiunile de consolidare a dialogului între agricultori și a cooperării între state pe segmentul agricol.
Oficialii au mai discutat despre procesul de absorbție al fondurilor europene pentru finanțarea fermierilor și investitorilor din mediul rural. În acest sens, a fost analizat exemplul fermierilor din România, care accesează fonduri europene prin intermediul Agenţiei pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale (AFIR).
„Republica Moldova este în proces de identificare a surselor financiare adiționale pentru a suplini Fondul Național de Dezvoltare a Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Un model analogic ce s-ar plia cu necesitățile sectorului agricol național ar fi Programul European de Vecinătate pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală (ENPARD). Anterior, Republica Moldova a beneficiat de suportul UE prin intermediul acestui instrument și ne-am dori să reușim relansarea acestuia”, a comunicat Vladimir Bolea.







