13 septembrie, Chișinău – În după-amiaza zilei de astăzi, ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare Vladimir BOLEA a avut o întrevedere cu ambasadorul Letoniei la Chișinău, E.S. Uldis MIKUTS. Scopul discuțiilor a fost de a stabili direcțiile de colaborare între state pentru perioada următoare pe dimensiunea agricolă. În acest sens, oficialii au rezonat cu ideea că, dezvoltarea relațiilor economice bilaterale trebuie să fie axate pe furnizarea produselor procesate cu valoare înaltă, la un preț competitiv.
În discuții, oficialii au manifestat interes sporit și pentru stabilirea unor colaborări bilaterale directe cu instituțiile ce au atribuții și funcții similare cu cele ale instituțiilor științifice naționale și anume pe componenta de cercetare-inovare-implementare în sectorul zootehnic.
„Urmărim și analizăm tendinţele actuale şi de perspectivă în vederea sporirii eficienţei şi a competitivităţii producţiei sectorului agroalimentar. În acest sens, preluarea practicilor avansate a colegilor letoni care au o bogată experiență în industria zootehnică, ar fi o oportunitate valoroasă atât pentru specialiștii din cadrul ministerului, cât și pentru fermierii autohtoni”, a transmis ministrul.
Diplomatul a declarat că, Letonia este deschisă să ofere sprijin țării noastre pentru adoptarea de reforme în acord cu procesul de preaderare, în contextul în care Republica Moldova a obținut statutul de candidat la UE.

