Participarea Republicii Moldova la Conferința miniștrilor agriculturii de la Berlin

Published on: L, 01/23/2023 - 14:18

23 ianuarie 2023, Chișinău - Delegația Republicii Moldova, condusă de ministrul Vladimir BOLEA, participă astăzi la Conferința miniștrilor agriculturii de la Berlin, organizată în cadrul Forumului Global pentru Alimentație și Agricultură GFFA 2023.

 

Evenimentul este la cea de-a 15-a ediție, fiind cea mai mare întâlnire a factorilor de decizie din domeniul agricol de pe toate continentele.

 

Miniștrii poartă discuții intensive cu privire la răspunsul mondial la crizele actuale ce au consecințe îngrijorătoare asupra securității alimentare și nutriției. Miniștrii își expun pozițiile naționale și identifică, în comun, soluții pentru atenuarea majorării prețurilor la alimente, mărfuri, îngrășăminte și alte inputuri agricole.

 

Participanții vor conveni asupra unor acțiuni concrete pentru toate părţile interesate, în scopul sporirii securității și nutriției alimentare, îmbunătățirii eficienței și profitabilității sectorului agricol, gestionării durabile a resurselor naturale, combaterii schimbărilor climatice și protejării biodiversității.