1 septembrie 2023, Chișinău - Vicepremierul Vladimir Bolea a participat la evenimentul ce a marcat începutul noului an universitar de la facultățile cu profil agricol din cadrul Universității Tehnice a Moldovei. Oficialul a transmis un mesaj de felicitare studenților și comunității academice, urându-le entuziasm și perseverență.
„Bucuria acestui an universitar este mai mare pentru că numărul studenților înscriși la facultățile agricole a crescut. Studenților înmatriculați în anul întâi le spun că au făcut o alegere bună și să nu se abată de la calea aleasă. Constatăm că, specialiștii domeniilor agricole vor fi la mare căutare, pentru că este o ramură a științei și cercetării. Realitățile arată că specialiștii pe domenii înguste vor deveni tot mai solicitați în următorii ani. Noi vom continua să depunem toate eforturile pentru a dezvolta un mediu educațional adecvat, calitativ și care să corespundă realităților de pe piața muncii. Recent, am reușit să creăm facilități pentru absolvenții de medicină veterinară. Aceștia vor beneficia de o îndemnizație unică de 15 salarii medii pe economie și compensații, dacă vor merge să-și desfășoare activitatea profesională în mediul rural. Avem nevoie de medici veterinari în ferme, pentru că așa vom putea asigura standardele înalte de sănătate animală, a calității produselor și de sănătate publică. Profesorilor le urez multă inspirație în instruirea tinerii generații și să reușiți cu izbândă îmbinarea aspectelor teoretice cu cele practice”, a transmis oficialul.
Comparativ cu anul trecut, în campania de admitere curentă se atestă o creștere a numărului de studenți moldoveni la facultățile agricole. În anul 2022, numărul acestora constituia circa 165, iar acum la programele de studii sunt înscriși peste 200 de tineri.

