22 noiembrie 2019, Chișinău - Ministrul Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului, Ion PERJU a avut astăzi, o întrevedere cu directorul executiv al Fondului de Dezvoltare Durabilă Moldova, Valentina Badrajan.
Oficialii au discutat despre evoluțiile în procesul de reformare a sectorului de irigare și despre iminenta necesitate de a fortifica și a consolida eforturile comune pentru continuarea dezvoltării sectorului.
În cadrul dialogului, ministrul Ion Perju și-a exprimat aprecierea pentru activitățile FDD Moldova de susținere a Asociațiilor Utilizatorilor de Apă pentru Irigații în gestionarea Sistemelor Centralizate de Irigare, prin obiectivele stabilite și proiectele în desfășurare.
Totodată, ministrul a subliniat că reabilitarea infrastructurii de irigare din țară, atragerea investițiilor în sector și facilitarea accesului producătorilor agricoli la finanțe, în acest sens, este importantă și va constitui una din prioritățile mandatului meu de ministru.
La final oficialii au apreciat dialogul ca fiind unul eficient și constructiv și și-au exprimat dorința de a intensifica colaborarea pe subiectul abordat.







