Vladimir BOLEA s-a întâlnit cu ambasadorul Poloniei în Republica Moldova

Published on: L, 10/10/2022 - 16:50

10 octombrie 2022, Chișinău - Ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare Vladimir BOLEA a avut o întrevedere cu E.S. Tomasz KOBZDEJ, ambasadorul Republicii Polone la Chișinău. Diplomatul i-a transmis lui Vladimir BOLEA o scrisoare din numele ministrului polonez al Agriculturii, Henryk KOWALCZYK, în semn de recunoștință pentru implicarea și efortul depus în organizarea celei de-a doua ediții a Conferinței LEADER, ce a avut loc săptămâna trecută, la Chișinău.

 

La rândul său, Vladimir BOLEA a exprimat mulțumiri pentru susţinerea Poloniei în parcursul european al ţării noastre, în special, pe dimensiunea agricolă.

 

Oficialii au discutat și despre parcursul negocierilor privind semnarea unui acord ce prevede acordarea unui credit preferențial țării noastre în valoarea de 100 de milioane de Euro. Ambasadorul a declarat că resursele financiare vor fi destinate preponderent sectorului agricol.

 

În context, ministrul și-a exprimat încrederea că suportul financiar va îmbunătăți competitivitatea producției agricole autohtone și că dinamica ponderii agriculturii în componenţa produsului intern brut va fi sporită.