Perspectivele parteneriatului moldo-azer discutate la Baku

Published on: M, 10/11/2022 - 10:49

11 octombrie 2022, Chișinău - Secretarul de Stat al al Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare Sergiu GHERCIU se află în perioada 10-12 octombrie curent, la Baku, Azerbaidjan, în componența delegației Executivului Republicii Moldova, condusă de prim-ministra Natalia GAVRILIȚA.

 

Progresele înregistrate în parteneriatul bilateral şi posibilităţile de dinamizare a dialogului moldo-azer, cu accent pe domeniile prioritare, sunt principalele subiecte discutate cu oficialii azeri. Totodată, oficialii au apreciat rezultatele obținute pe parcursul celor 30 de ani de la stabilirea relaţiilor diplomatice moldo-azere, exprimând deschidere pentru dezvoltarea conlucrării în sectorul energetic, economic, agricol și investițional.

 

Pe segmentul agricol, părțile au discutat despre dinamizarea cooperării, posibilitățile de achiziționare de către țara noastră a îngrășămintelor din Azerbaidjan, dar și despre efectuarea unui schimb de practici în domeniul vinicol, partea azeră fiind interesată de experiența bogată a țării noastre în această ramură.