24 octombrie 2022, Chișinău - Locuitorii raionului Hîncești au sărbătorit duminică, 23 octombrie curent, Festivalul „Toamna Aurie 2022”.
Evenimentul desfășurat pe teritoriul complexului istorico-arhitectural ,,Manuc-Bey '', a avut drept scop valorificarea roadelor obținute în acest an, fiind și o ocazie pentru localnici de a-și prezenta valorile autentice, tradițiile, obiceiurile, tezaurul folcloric local, îndeletnicirile meșteșugărești, gastronomia și vestimentația.
Ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare Vladimir BOLEA, prezent la eveniment, a decernat Diploma de Onoare a ministerului, agricultorilor din raion, pentru activitate prodigioasă și contribuție substanțială la dezvoltarea sectorului agricol.
Ministrul a remarcat că în pofida dificultăților din anul curent, agricultorii au reușit să-și fortifice capacitățile și să obțină succese. În context, oficialul le-a mulțumit producătorilor agricoli pentru munca depusă și le-a urat succese în realizarea noilor obiective.
La eveniment au participat și alți demnitari de stat, alături de reprezentanții conducerii raionului Hîncești, producătorii agricoli locali și partenerii din România.







