05/04/2023, Chișinău - Cooperarea bilaterală și perspectivele de dezvoltare a dialogului în sectorul agricol au fost discutate, astăzi, de vicepremierul Vladimir Bolea cu ES Levan Diasamidze, ambasadorul Georgiei în Republica Moldova.
Vladimir Bolea a manifestat interes pentru aprofundarea relațiilor de colaborare pe segmentul agroindustrial și a propus oficialului georgian intensificarea colaborării privind exportul produselor moldovenești pe piața din Georgia. „ Aspirațiile noastre comune de a deveni membri ai Comunității europene ne determină să schimbăm abordarea și prioritățile, să acordăm mai multă atenție siguranței alimentelor, calității produselor, de aceea, credem că vom reuși cu eforturi comune să dinamizăm în continuare relațiile moldo - georgiene. Ne dorim ca agricultorii noștri nu doar să beneficieze de suportul UE, dar și să devină parteneri, să respecte întocmai cerințele lor”, a menționat vicepremierul.
În context, ES Levan Diasamidze și-a exprimat încrederea că, relațiile economice pe viitor vor cunoaște o nouă dimensiune. În curând, va avea loc ședința Comisiei interguvernamentale moldo - georgiană, va fi semnat un acord de colaborare, astfel schimburile comerciale se vor îmbunătăți semnificativ.
Diplomatul a propus organizarea Zilelor Republicii Moldova în Georgia.
La rândul său, Vladimir Bolea, a venit cu ideea de a organiza săptămâna produselor georgiene la Chișinău.
Oficialii au reconfirmat deschiderea și continuarea procesului de implementare a reformelor inovative în sectorul agricol.











