Viceprim-ministrul Vladimir Bolea a avut o întrevedere cu ambasadorul Georgiei la Chișinău

Published on: M, 04/05/2023 - 14:50

05/04/2023, Chișinău -  Cooperarea bilaterală și perspectivele de dezvoltare a dialogului în sectorul agricol au fost discutate, astăzi, de vicepremierul Vladimir Bolea cu  ES Levan  Diasamidze, ambasadorul Georgiei în Republica Moldova.

 

Vladimir Bolea a manifestat interes pentru aprofundarea relațiilor de colaborare pe segmentul agroindustrial și a propus oficialului georgian intensificarea colaborării privind exportul produselor moldovenești pe piața din Georgia. „ Aspirațiile noastre comune de a deveni membri ai Comunității europene ne determină să schimbăm abordarea  și prioritățile, să acordăm mai multă atenție siguranței alimentelor, calității produselor, de aceea, credem că  vom reuși cu eforturi comune să dinamizăm în continuare relațiile moldo - georgiene. Ne dorim ca agricultorii noștri nu doar să beneficieze de suportul UE, dar și să devină parteneri, să respecte întocmai cerințele lor”, a menționat  vicepremierul.

 

În context, ES Levan  Diasamidze și-a exprimat încrederea  că, relațiile  economice pe viitor vor cunoaște o nouă dimensiune. În curând,  va avea loc ședința Comisiei interguvernamentale moldo - georgiană, va fi semnat un acord de colaborare, astfel schimburile comerciale  se vor îmbunătăți semnificativ.

 

Diplomatul  a propus organizarea  Zilelor  Republicii Moldova în Georgia.

La rândul său, Vladimir Bolea, a venit cu ideea  de a organiza săptămâna produselor georgiene la Chișinău.

Oficialii au reconfirmat deschiderea și continuarea  procesului de implementare a reformelor inovative în sectorul agricol.