17 august 2023, Chișinău - Vicepremierul Vladimir Bolea a participat la reuniunea ambasadorilor Republicii Moldova, eveniment ce are loc la Chișinău, în perioada 16-17 august și este organizat de Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene.
Vladimir Bolea a avut un dialog cu șefii misiunilor diplomatice, fiind trecute în revistă realizările pe care le-a obținut țara noastră, în ultimul an, pe dimensiunea economică și investițională. În cadrul evenimentului au fost trasate sarcini concrete pentru instituțiile serviciului diplomatic în vederea atingerii obiectivelor trasate de autorități, privind fortificarea dialogului de afaceri, atragerea de investiții și promovarea produselor alimentare autohtone pe piețele internaționale.
„Preocuparea noastră actuală este să realizăm reforme succesive necesare dezvoltării durabile a producției agroalimentare. Ieșirea pe piața internațională este o repsonsabilitate pentru orice business, dar mai ales pentru cei care asigură siguranța și calitatea alimentelor. În contextul unei cereri mondiale de alimente în creștere, modernizarea activităților agricole ar avea un impact puternic asupra realizării adevăratului potențial. Avem o agendă ambițioasă pentru viitorul sectorului agricol și al zonelor rurale, însă pentru a răspunde la provocările sectoriale şi pentru a beneficia de oportunităţile internaționale, este necesar să avem interconexiuni puternice și durabile atât în vest, cât și în est”, a menționat vicepremierul Vladimir Bolea.









