27 septembrie 2023, Chișinău - Programul "Farmer to Farmer" a fost lansat în 2018 cu scopul de a contribui la dezvoltarea durabilă a agriculturii în Republica Moldova. La evenimentul de încheiere a programului au participat vicepremierul Vladimir Bolea și directorul USAID, Jeff Bryan.
Astfel, a fost susținută și promovată agricultură ecologică și sectorul zootehnic prin acordarea de consultare a afacerilor pe bază de voluntariat și instruire a mai multor grupuri de beneficiari.
"Apreciem orice susținere a sectorului din partea USAID", a specificat Vladimir Bolea în mesajul de salut. "Faptul că fermierii au învățat cum să gestioneze mai eficient resursele disponibile, au adoptat practici agricole menite să creeze randamentul culturii și au învățat cum să minimizeze impactul negativ asupra mediului înconjurător este benefic. Fermierii au nevoie de schimb de cunoștințe între ei. Noi încurajăm cooperarea în cadrul comunităților agricole, deoarece asta îi face să învețe unii de la alții, să fie mai puternici și siguri în ceea ce fac, a subliniat oficialul.
Implementarea programului a condus la creșterea numărului de fermieri care practică agricultura ecologică și obțin produse agricole mai sănătoase. Fermierii au beneficii de creștere semnificative ale veniturilor lor, creșterea productivității și accesul la piețe mai bune, au promovat cooperarea și solidaritatea în comunitățile agricole.
Programul "Farmer to Farmer" este o inițiativă internațională care promovează schimbul de cunoștințe și experiență între fermieri și experiență agricolă pentru a sprijini dezvoltarea sectorului agricol în țările din întreaga lume. Programul se bazează pe voluntariatul experților și a fost implementat în Republica Moldova pentru a dezvolta practici agricole și a sprijini dezvoltarea durabilă a agriculturii.













