La Budapesta a avut loc Comisia mixtă interguvernamentală moldo-ungară pentru cooperare economică

Published on: V, 10/06/2023 - 19:47

6 octombrie 2023,  Chișinău - Secretarul de stat Iurie Scripnic, în cadrul unei delegații a Republicii  Moldova, a participat  la cea de-a 5-a sesiune a Comisiei mixte interguvernamentale moldo-ungare pentru cooperare economică, desfășurată la Budapesta. În cadrul acestei importante reuniuni, s-au stabilit noi obiective de colaborare într-o serie de domenii, precum dezvoltarea economică, promovarea investițiilor, susținerea dezvoltării IMM-urilor, cooperarea financiară, agricultura, protecția mediului, educația, cultura, inovația și cercetarea, turismul și sănătatea.



De asemenea, a fost semnat Protocolul celei de-a 5-a sesiuni a Comisiei Comune pentru Cooperare Economică între Republica Moldova și Ungaria, împreună cu un Memorandum de Înțelegere (MoU) între Agenția Invest Moldova și Agenția Maghiară de Promovare a Investițiilor (HIPA) privind dezvoltarea schimburilor comerciale și cooperarea comercială. Aceste acțiuni demonstrează angajamentul ambelor țări de a-și intensifica colaborarea economică.



Ungaria a evidențiat investițiile semnificative în sectorul agroalimentar al Republicii Moldova, iar acest fapt deschide calea pentru consolidarea și extinderea relațiilor comerciale și economice care să aducă beneficii reciproc avantajoase. Ambele părți au evaluat evoluția comerțului și investițiilor bilaterale și au subliniat dorința lor comună de a-și întări legăturile în mai multe domenii, promovând un dialog strategic și eficient.



Republica Moldova, în calitate de țară candidat la Uniunea Europeană din iunie 2022, și-a exprimat angajamentul ferm de a profita de inițiativele de dezvoltare susținute financiar de UE, contribuind astfel la procesul de integrare europeană. Parteneriatul strategic cu Ungaria poate juca un rol semnificativ în atingerea acestor obiective comune.