La inițiativa Ministerului Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului a fost modificat și completat cu un articol nou Codul funciar al Republicii Moldova. Modificările au intrat în vigoare pe 22 decembrie, după publicarea acestora în Monitorul Oficial și se referă la folosirea terenurilor cu destinaţie agricolă în activități de turism rural (agroturism), fapt ce va spori agroturismul în țara noastră.
În acest context, legea recunoaște proprietarilor de terenuri agricoli dreptul de a amplasa pe terenurile cu destinație agricolă, structuri de primire turistică, din categoria pensiunilor agroturistice, fără a fi necesar schimbarea destinației terenurilor. Acest drept poate fi exercitat în cazul când proprietarul terenului practică activitate agricolă de cel puţin 5 ani. De asemenea, proprietarii de terenuri agricole, care practică o activitate agricolă legată de creșterea animalelor, cultivarea diferitelor tipuri de plante, livezi, pomi fructiferi, viță de vie, nu vor mai achita achita sute de mii de lei pentru scoaterea din circuitul agricol a terenului, datorită modificărilor și completărilor aduse Codului funciar. În acest sens, este necesar de respectat legislația în domeniul urbanismului și turismului.
De asemenea, a fost ajustat art. 99 din Codul funciar în conformitate cu prevederile art. 36 și art.73 din Codul funciar, ce au fost modificate prin Legea nr. 108 din 11 mai 2012.
În termen de șase luni, Guvernul va aduce actele sale normative în concordanță cu legea și va înainta Parlamentului propuneri privind ajustarea cadrului legislativ.
27 decembrie 2017
Serviciul de presă al Ministerului Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului



